İş Güvenliği Hakkında Bilgiler

livacan

Forever StarTR!
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Ekim 2020
Mesajlar
2
Yaş
30
Konum
istanbul
İlgi Alanı
moda makya
Cinsiyet
kadın
Herkese merhaba. Özel bir şirkette iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. Çok güzel bir yazıya denk geldim. Herkesin faydalanması için sizlerle paylaşıyorum. Biliyorsunuz ki baş vücudun en önemli kısmıdır. Bu konuda özellikle çalışırken daha da özenli davranmalıyız. Bir daha ki paylaşacağım yazı da hakkında bilgi vereceğim. Malum kış aylarındayız. Herkese iyi okumalar.

Bir daha ki BAŞIN KORUNMASI
İş elbiseleri olarak kullanılan baretler başı koruma amaçlı ortaya çıkmıştır. Çalışan güvenliği açısından son derece önemli bir giysidir. Baretler bir çeşit kask modelidir, fonksiyonları aynıdır. Başı, vurmalara karşı, yukarıdan düşen objelere karşı, düşme sonucunda vurmalara karşı korur. Hatta yağmura ve soğuğa karşı da koruma özellikleri mevcuttur. Ayrıca saçlarınız uzunsa, bunları toplayın ve baret ile örtün. Sert bir malzemeden üst kısmı vardır. Baretlerin iç kısmı darbeleri yumuşatan malzemelerle kaplanmıştır. Baretlerin üst kısmı başa tam oturmaz, içindeki kayışla başa oturtulur. Kayışlarla baretin üst kısmı arasında boşluk vardır ve baretin iç kaplaması darbe emici materyallerdendir.

Aracın altında çalışırken emniyet kaskı giyilmelidir. Bu, kısmen aracın altındaki çıkıntılara vurabileceğinin için ve kısmen de araçtan sıvılar ve metal parçalar düşebileceği için gereklidir. Baretler başa kayışlarla oturtulur. Çene altından bir kayışla da sabitlenebilir. Baretin içindeki 4-6 adet baş üstü kayışlarıyla her başa göre ayarlanabilir. Baretin başa tam oturması güvenlik açısından gereklidir.

Baretlerin havalandırma delikli modelleri de vardır. Bu tür baretlerin üst kısmında delikler bulunur. Bazı modellerinde bu delikler sabit bazılarında açılıp kapanabilir yapılır. Başa tamamen oturduğu ve uzun süre kaldığı için havalandırma delikleri rahatlatıcı olur. Ayrıca yağmura ve kötü hava şartlarına karşı yağmur kanalı bulunur. Baretin ön kısmı biraz daha öne çıkıktır. Böylece yağmurdan yüzü korur daha rahat çalışmaya imkan sağlar. Ayrıca alın kısmına denk gelen bölümde ter bantları vardır. Sıcak havalarda bedene çalışan kişilerin terlemeye karşı rahat şekilde çalışmasını sağlar. Terin yüze inmesini engelleyen alın bölgesinde ter bandıyla daha konfor sağlanır.

İş güvenliği açısından baretlere başka objelerin eklenebilir olması da düşünülmüştür. Kulakları gürültüden korumak amacıyla kullanıla kulaklık barete takılabilir veya kendinden baret modelleri yapılmaktadır. Ayrıca bas iş kolları için üzerine lamba takılmış baretler tercih edilmektedir. Baret lambalı modeller baretin üst orta kısmına monte edilmiş bir lambadan oluşur.

İş elbiseleri olarak kullanım amaçları esas olarak yukarıdan düşen ağır cisimlere karşı veya çarpmalardan başı korumaktır. Elektrik çarpmalarında da baş güvenliği açsından baretler etkilidir. Yanı sıra kötü hava şartlarından, yağmurlardan da korur. Baretlerin içine giyilen soğuğa karşı özel şapkalar da üretilmektedir. Yazın yakıcı güneşten vücudun baş ve yüz kısmını korur. Ayrıca kimyasallara ve UV ışınlarına karşı korumak için de baret takılır. Makinelerle çalışan işçilerin saçlarını da makinelere kapılmaya karşı korur. Baretler çalışılan ortama göre sıcaktan, soğuktan, nemden başı korumaktadır.

arasında en önemli olan baretler plastik çeşitleri olan abs plastik veya polietilenden üretilir. Yalıtkan malzeme kullanılması güvenlik açısından önemlidir. Baretin dış kabuk kısmı bu dayanıklı malzemelerden yapılır. Çeşitli kumaşlar da kullanılabilir. Baretlerin ter batları sabit veya değiştirilebilir olur. Bunlar deri veya kumaş yapılır. Terleme bantları alın kısmını boydan boya kaplar.
Baretler iş güvenliği açısından önemli bir iş güvenliği elbisesidir. Tehlikeli ve güvenlik gerektiren işlerde çalışanlar kullanır. Madenlerde çalışan kişiler için hayati önem taşır.

Taş veya kaya düşmelerinden, çarpmalardan başı olabildiğince baretler korur. Ayrıca madenler için baret lambalı modeller çok kullanışlıdır. İnşaatlarda, şantiyelerde veya tersanelerde çalışanlar baret kullanmalılar. Yüksekten düşmelere, cisim düşmelerine, vurmalara karşı başı baretler korur. Ayrıca dış mekanda çalıştığı için hava koşullarına karşı da baretler iyi bir koruma sağlar. Demir-çelik sanayi, endüstri sektörü gibi yerlerde çalışan kişiler için baret takma güvenlik açısından gereklidir. +50 dereceye kadar sıcaklıktan koruyan baretler, UV ışınlarına ve elektrik çarpmalarına karşı da koruma sağlar.
 
StarTR Bilgilendirme!
Yazılan Yorumlar Genel Ahlak Kurallarına Uygun Olmak Zorundadır. Bu Konuda Hassasiyet Göstermenizi Rica Ediyoruz.
Üst