Neler yeni
StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları OkeyLisans internet hizmetleri Şekershell internet hizmetleri

StarTR Türkiye | Forum ve Destek Sayfaları

seohaberleri

Aktif Kullanıcı
Yeni Kullanıcı
Katılım
28 Mayıs 2020
Mesajlar
18
Tepki Puanı
0
Puanları
1
Yaş
29
Konum
Ankara
İlgi Alanı
SEO
Cinsiyet
Erkek

Reputation:

Mülteci dini, siyasi, milli, coğrafi bir oluşuma ait olması sebebiyle zulüm görme endişesi taşıyarak bir başka ülkeye sığınan insan anlamına gelmektedir. Tanımından da anlaşılacağı üzere mülteci olmak mazlum olmanın getirilerinden biridir. Gittiği ülke hakkında bazen hiçbir şey bilmeyen bu insanlar için oraya uyum sağlamadan yaşam sürdürmek çok zordur.

Genç Mültecileri Destekleme Programı Y-PEER Türkiye öncülüğünde Türkiye’de yaşayan 15-30 yaş arası genç mültecilere uyum ve sağlık desteği vermek amacıyla oluşturulan bir programdır. Çoğunlukla Suriyeli gençlere yönelik uygulamaları bulunan program verdiği psikososyal destek ile toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda bilinç uyandırma, çocuk yaşta evlilik ve bunun insan üzerindeki kötü etkisini anlatma, akran zorbalığı konusunda eğitim verip bu durumlarda sessiz kalmanın kötü sonuçlarını aktarma gibi desteklerler vermektedir. Ayrıca genç mülteciler için aile içi iletişim konusunda kursları ve seminerleri olan program mültecileri yaşam koşulları ve özel koşullar sebebiyle ruhsal bunalım ve depresyonuna pençesinden kurtarmak için bireysel danışmanlık vermektedir.

Sağlık hizmeti konusunda cinsel sağlık ve üreme alanlarında bireysel danışmanlık veren program www.gencmulteciler.org sitesi üzerinden çalışmalarını ve eğitimlerini paylaşmaktadır. Gelen mültecilerin Türk gençleri ile uyumu için sosyal uyum eğitimi hizmeti sunan program verdiği eğitimi kendi çevreleri ile paylaşmaları ve kelebek etkisiyle daha çok mülteciye destek olmak için akran eğitimleri konusunda da destek sağlamaktadır.
 
Üst