Enerjinin Yıldızları' projesine ilgi büyük

• Konbuyu başlatan afyel
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 0
  • Görüntüler : 682 -
    Etiketler:

afyel

Forever StarTR!
Kayıtlı Kullanıcı
İlgi Alanı
web
18yImV.jpg

'Enerjinin Yıldızları' projesine ilgi büyük

CK Enerji tarafından, sektörün nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek hedefiyle hayata geçirilen ‘Enerjinin Yıldızları’ projesinde, ‘yıldızların’ eğitimi son hızıyla devam ediyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından Bayrampaşa’da İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan ‘Yüksek Gerilim Laboratuvarı yeni sezona hazırlanıyor. Birçok öğrencinin burs için başvurduğu açıklandı.

‘BU PROJE SEKTÖRDE ÖNEMLİ BİR AÇIĞI KAPATTI’

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, “Dünyada enerji konusunda gelişmeler hızla devam ediyor. İlk önce karbon temelli sonrasında nükleer temelli, şimdi de yenilenebilir temelli enerji kaynakları var. Değişmeyen tek şey ise bu kaynaklarının hepsinin elektriğe dönüştüğü ve bu elektriğin bizim kullanımımız için dağıtılması gerektiği. Bu proje sektörde çok önemli bir açığı kapattı. Özel sektör ve okul iş birliğini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. BEDAŞ’ın öğrencilere yönelik bu projesi aslında ülkemize yapılan bir yatırım. Bunun için de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘İŞİNİZ HAZIR, SİZİ BEKLİYORUZ’

Türkiye’nin gelecek nesillerini kendi alanlarında ‘yıldızlaştıracak’, çok değerli bir projeyi hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit de “Eğitimin önemine sonuna kadar inanan Cengiz ve Koloğlu Şirketler Grubu; çocuklarımızın, gençlerimizin iş hayatına donanımlı olarak adım atması adına ‘Enerjinin Yıldızları’ projesini ortaya koydu. Grubun üç dağıtım şirketi BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ kendi bölgelerinde belirlenen okullarla proje için peş peşe gerekli adımları atmaya başladı. Biz de BEDAŞ olarak proje kapsamında ilk etapta İstanbul Avrupa Yakası’ndaki meslek liselerini ziyaret ederek incelemelerde bulunduk. Ardından da bugün bulunduğumuz İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Enerjinin Yıldızları’ projesi için çalışmalara başladık. Yüksek Gerilim Dalı’nın yeniden hayata geçirildiği okulumuzda bu dalı tercih eden öğrencilerimizin uygulamalı eğitim alabilmesi için AB standartlarında bir Yüksek Gerilim Laboratuvarı kurduk. Bugün resmi açılışını yaptığımız laboratuvarımız ve Yüksek Gerilim Dalı ile sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Ardından Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilere de seslenen Yiğit, “Siz çalışın, mesleki donanımlarınızı en güvenli ve en doğru şekilde buralarda edinin, işiniz hazır. Biz sizi bekliyoruz” diye konuştu.

İLK ADIM 27 HAZİRAN 2018’DE ATILDI

Elektrik dağıtım sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında 27 Haziran 2018’de yapılan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza atılmasının ardından İstanbul, Antalya ve Sivas’ta projeye uygun olarak belirlenen üç okulda önce Yüksek Gerilim Dalı yeniden hayata geçirildi. Ardından Yüksek Gerilim Dalı’nı seçen öğrencilere uygulamalı ders imkânı sağlamak üzere Yüksek Gerilim Laboratuvarı kuruldu.

Bu çerçevede BEDAŞ tarafından İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim hayatına kazandırılan laboratuvarda öğrenciler, elektriğin üretilmesinden iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri uygulamalı olarak görme imkânına sahip olacak. Bu arada başarılı öğrencilere iki yıl boyunca aylık 500 TL burs verilirken, BEDAŞ’ta staj yapmaları da sağlanacak. Aynı zamanda BEDAŞ’ın yönetici ve çalışanları, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini öğrencilere aktarmak üzere mentorluk yapacak. Her yıl 100 ila 120 öğrencinin Yüksek Gerilim Laboratuvarlarında mesleki formasyonun gerektirdiği eğitimi görmesini amaçlayan Enerjinin Yıldızları projesi kapsamında öğrencilerin daha önce eğitimini almadıkları elektrik Piyasası dersi de müfredat kapsamında

StarTR Bilgilendirme!
Yazılan Yorumlar Genel Ahlak Kurallarına Uygun Olmak Zorundadır. Bu Konuda Hassasiyet Göstermenizi Rica Ediyoruz.