Twitter Dünya Genelinde, En Büyük Siber Saldırı'larından Biri Olarak Tarihe Geçen Twitter Hacklendi.

Monarch

StarTR Network!
Yönetici
System Admin!
Katılım
4 Eylül 2019
Mesajlar
1,764
Tepki Puanı
140
Puanları
257
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.startr.org
İlgi Alanı
Java
Cinsiyet
Erkek

Reputation:

tarihe-gecen-en-buyuk-twitter-saldirisi.pngPopüler sosyal medya ağlarından biri olan Twitter'da büyük bir saldırı gerçekleşti. Dünya genelinde Elon Musk gibi yüksek takipçisi olan ve doğrulanmış profile sahip olan Twitter hesapları hacklendi.

Barrack Obama, Bill Gates, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber, Jeff Bezos, Gibi Ünlüler, Büyük Şirketler ve Siyasilerin Hesapları Ele Geçirildi.


Hack'lenen hesaplardan Bitcoin dağıtımı yaptıklarına dair mesaj paylaşıldı. Son dönemde yaşanan en büyük siber saldırılardan biri olarak kayıtlara geçen olay sonrası mikro blog platformunun borsa değeri yüzde 4'ün üzerinde düşüş yaşadı.


ABD eski Başkanı Barack Obama, Tesla'nın kurucusu Elon Musk, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Amerikalı iş insanı Warren Buffett, ünlü şarkıcı Kanye West, ABD'li politakacı ve iş insanı Michael Bloomberg, Apple ve Uber'in Twitter hesabından Bitcoin dağıtımı yaptıklarına dair mesaj paylaştı.

Mesajda, Adresime gönderilen tüm Bitcoin ödemelerini iki katına çıkarıyorum. Bin dolar gönderiyorsun ve 2 bin dolar geri gönderiyorum" ifadeleri yer aldı.

KISA SÜREDE 789 BİN TL DEĞERİNDE BITCOIN TOPLANDI
ABD basınında yer alan haberlere göre, Hacker'lar mesajın altında verilen Bitcoin hesabına kısa sürede 12.5 Bitcoin yani yaklaşık 789 bin lira para topladı.


Hacker'lar tarafından ele geçirilen hesaplar üzerinden atılan mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba bağış yapılması istendi.

Hacker'lar tarafından ele geçirilen hesaplar üzerinden atılan mesajların birçoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba bağış yapılması istendi.

SALDIRGANLARDAN AÇIKLAMA: PARANIZ DOĞRU ADRESLERE GİDECEK
BBC'de yer alan haberde ise saldırganlara ait olduğu belirtilen bir hesap üzerinden "Bu bir 'yardım' saldırısıydı paralarınız doğru adreslere gidecek" mesajının paylaşıldığı bilgisine yer verildi.

TWITTER'DAN AÇIKLAMA
Olayın ardından Twitter, destek hesabından konuya ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Twitter'daki hesapları etkileyen güvenlik olayının farkındayız. Soruşturuyoruz ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde bilgilendireceğiz." ifadesi kullanıldı.
Ele geçirilen Twitter hesaplarından yapılan paylaşımlar ise kısa sürede silindi.

Blockchain kayıtlarına göre, saldırganlar kısa sürede 12.5 Bitcoin yani yaklaşık 789 bin lira para topladı.


Blockchain kayıtlarına göre, saldırganlar kısa sürede 12.5 Bitcoin yani yaklaşık 789 bin lira para topladı.

SİBER SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLDİ?
Söz konusu olayın bazı 3'üncü parti uygulamalarda ve Twitter Core sisteminde keşfedilen açık sayesinde gerçekleştiği düşünülüyor.
15 Temmuz gecesi siber saldırganların bu açıklardan yararlanan bazı ünlülerin ve kurumsal firmaların resmi hesaplarını hack'leyerek Tweet attığı düşünülüyor.

TRUMP'IN HESABI GÜVENDE
ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabına ilişkin ise Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Trump'ın hesabının güvende olduğu bilgisi paylaşıldı.

TWITTER'IN BORSA DEĞERİ DÜŞTÜ
Dün gece yaşanan bu olay sonrası Twitter’ın borsa değeri yüzde 4'ün üzerinde düşüş yaşadı.

TWITTER CEO'SU DA HACK'LENMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'in resmi Twitter hesabı hack'lenmiş, mikro blog platformu hesabı geri aldıktan sonra bu olaya neden olan sorunun çözüldüğünü duyurmuştu.
 StarTR Türkiye Forumları
Aynı Kategoride Açılan Konular